2014. november 19., szerda

Tényleg!

Tényleg! Mit főzzek ma???

2014. október 10., péntek

Pasta hegyekben, csak mert szeretem:

Úgy látszik régen nem történt semmi a blogban, mert ismét kaptam egy nagyon jó receptet Györgyitől. S mivel nekem nagyon bejött, hát szó szerint (mint mindig) közzé is teszem.
Enjoy!

Ma szuperspórolós receptet küldök. Az olasz konyha, mint tudjuk, a "semmiből valamit" alapján áll.  Ezt a mentalitást én nagyon szeretem - eredendően zsugori vagyok - és vallom, hogy a spórolás nem azonos a mártír, szomorú lemondással. Lehet azt vidáman, okosan, fantáziával is csinálni!
Az alábbi mű  neve: hamisított brokkolis tészta. Valódi brokkoliból is nagyon finom, de mennyivel nagyobb élvezet tudni, hogy a fő alapanyaga ingyen van... :)
Hozzávalók: Egy közepes karfiol összes levele. Nem a virágja, hanem amit rendszerint kidobunk a szemétbe, a burkoló levelei. (Azért a lottyadt vagy barna részeket nem muszáj felhasználni.) 
egy gerezd fokhagyma
csípős paprika ízlés szerint
olívaolaj (ha van. Ha nincs, akkor ami van.)
száraz kenyér darálva, vagy zsemlemorzsa
Csőtészta 15-20 deka
A karfiolleveleket levágom, megmosom, felaprítom. A karfiol torzsáját is, a fás részét kivéve, megmosom és felaprítom. Nem kell hámozgatni. Bő, lobogó vízbe dobom és megfőzöm az egészet, kb. 20 perc. A fokhagymát kipréselem, vagy ha nem szeretem a nagyon karakteres fokhagymaízt, akkor felszeletelem és az olajban, nagyobb serpenyőben nagyon kis lángon lassan megpirítom. Hangsúlyozom a kis lángot, mert az odaégett fokhagyma minden ételt elront. A fokhagymaszeleteket, amikor megbarnultak, kidobom. A megfőtt karfiolleveleket nyeles szűrővel kihalászom a főzővízből, és átteszem a fokhagymás olajba. Vigyázz, spriccel! Én egy fedővel mindjárt letakarom, így az olaj nem a tűzhely falát ízesíti, és amúgy is szükség van rá a további pároláshoz. A karfiollevelek kihalászását nem kell orvosi precizitással kivitelezni, néhány levél maradhat a főzővízben: úgyis ide kerül a tészta! Én csak most sózom meg a vizet, és amikor ismét forr, beledobom a rövidcső tésztát. Lehet más fazon is, csak rövid legyen, ehhez a recepthez nem való a spagetti vagy  makaróni. Amíg a tészta fő, tovább párolódik a karfiollevél és -torzsa egyveleg a serpenyőben. Megsózom, és csípős paprikával ízesítem, ezzel átforgatom. Minél puhább, annál jobb, kicsit meg is lapogatom a fakanállal, málljon csak szét, ettől lesz krémesebb. Egy kis serpenyőben olajon megpirítom a darált kenyérmorzsát. Ezt jobban szeretem, mint a boltit, mert vannak benne nagyobb darabok, ami remek ropogós meglepetés lesz a tányérban. Amikor a tészta megfőtt, leszűröm, ráöntöm a karfiolra, összekeverem, ráöntöm a pirított morzsát. Kész a vacsora, asztalhoz!
Aki szereti, és van ideje, tehet rá a) reszelt sajtot b) tejfölt c) mindkettőt d) serpenyő helyett jénaiba szedheti, és a sajtot rápiríthatja.
Mellékesen vegetáriánus étel, és mint minden káposztaféle, rákellenes. Kevés tésztával készítve diétás is. 
Na?
gy


Na!
G

2014. szeptember 7., vasárnap

A szószok

A húsok sütéséről, meg a köretekről már rengeteg szó esett. Legalábbis több, mint azt szerettem volna. És a saláták is megkapták a kellő nyilvánosságot. Most az egyéb kiegészítőkről pár sor. Pl. desszertek, szószok, mártások satöbbi satöbbi.
Elsőnek a szósz.
A szósz nem más, mint egy aromásított lötty sűrítve, vagy éppen hígítva, igény szerint. Szerepe, hogy a főételnek hangsúlyt adjon, esetleg eltakarja a hiányosságait, mindenesetre az összhatás elkerülhetetlen eleme bizonyos ételféleségeknél.
Ma pl. a húsokhoz köretnek hagymás törtburgonyát adtam, és szósszal loccsantottam nyakon.
Ez a szósz a húsok sütésénél keletkezett lével indul. Tulajdonképpen egy barnamártás szerűséget készítettem ennek e lének a sűrűre főzésével. Ebbe a sűrű lötyibe kevertem egy kis feketeribizli szörpöt, egy kanál "kecsapot" (ami mindenkit becsapott) némi párolt sárgarépát, fehérrépát, egy kevéske hagymát, és saját termesztésű fokhagymát. Összeturmixoltam, felforraltam, és amikor éppen megfelelően sűrű volt, akkor tálaltam.
Többféle szerepe közül az egyik, hogy az aromákat adja, a másik, hogy az ételek, köretek szárazságát ellensúlyozza, a harmadik pedig, (és ma ez volt a legfontosabb) hogy mivel nem a főzés színhelyén tálaltam, ez a szósz akadályozta meg a hússzeleteket a kiszáradástól, és a kihűléstől.
Hát nem lett rossz ma sem.

2014. szeptember 4., csütörtök

Áfonyalekvár

Mi kell hozzá?  Hát áfonya. Meg cukor, meg citromlé. (csak kevés)

Lábosba dobod a bogyókat. Elkezded forralni. Pár perc múlva egy krumplitörővel kicsit megnyomkodod, majd lassan forralod még kb húsz percig. Ezután rakod bele a cukrot, és egy kis citromlét. Utóbbi főleg a színmegőrzés miatt kell. Pár percig együtt rotyogtatod kevergetés mellett, majd kiforrázott üvegekbe töltöd, dunsztba teszed, mosogatás után lehuppansz egy fotelba, hátradőlsz, és élvezed:
Ez is megvan!
u.i.
Higgyetek nekem! Nem fotó a fontos...

2014. szeptember 1., hétfő

Halpogácsa Györgyi módra

Györgyi T


Ezt a receptet Gordon Ramsaytől loptam, de egyszerűsítettem kissé: nem volt éppen kéznél turbolya nálam :) , így kihagytam. Ha neked van, tedd bele, biztos jobb lesz tőle. 
Tessék, itt a garantáltan szálkamentes, gyereknek is nyugodtan adható, ízes halpogácsa, ami fagyasztott halból is tökéletes lesz. Nem mondom, hogy villámgyors, de előre el lehet készíteni és csak készre kell sütni.
Kell hozzá kb 30 dkg lazacfilé (ha csak törzs van, azt is fel lehet használni, de nagyon alaposan át kell nézni a szálkák miatt), 30 dkg tőkehalfilé (a fejetlen fagyasztott is megfelel, könnyen le lehet fejteni a gerincéről, csak a farka végét ne használd fel, mert ott gyűlik fel a halzsír, ami gyorsan állott ízt kap és elrontja az egészet). 40 dkg krumpli, egy citrom, egy jó csipet kakukkfű, petrezselyemzöld, só, olívaolaj, bors, kis liszt, tojás, zsemlemorzsa. 

1) A (kiolvasztott) halakat megnyúzom, lemosom. Lábosban teszek fel forrni vizet, beleteszem a megmosott citrom felét felkarikázva, a kakukkfüvet, sót. Amikor gyöngyözve forr, beleteszem a halakat, és kicsit főzöm, épp csak hogy ne legyen nyers. Kiveszem, hűlni hagyom, és amint lehet, kézzel szétfejtem, minden szálkát eltávolítok.
2) A krumplit meghámozom, egyenletes kockákra vágom, sós vízben megfőzöm (kb 20 perc). Leszűröm. letakarva állni hagyom, hogy kiadja a lisztes mivoltát. Még melegen megtöröm, a másik fél citrom lereszelt héjával, levével, olívaolajjal ízesítem.  A két masszát összekeverem könnyedén, kézzel.
3) A petrezselyemnek csak a lecsipkedett levelét apróra vagdalom, hozzáadom a masszához. Pogácsákat formálok, lisztbe-tojásba-zsemlemorzsába forgatom, és két órára hidegre teszem, hogy összeálljon.
4)Ramsay szerint ezután elő kell sütni kevés olajon, serpenyőben, aztán készre sütni sütőben, 180 fokon, kb 15 perc alatt. Én sütöttem már így, sütöttem elősütés nélkül, csak olajjal kicsit meglocsolva és pirulásig sütőben, de hagyományosan bő olajban is. Mindhárom esetben jó lett. Mivel minden hozzávaló már eleve főtt, csak az a lényeg, hogy ropogós kérget kapjon. A megadott alapanyagmennyiségből 12 db közepes nagyságú halpogácsa lesz, négy felnőttnek bőven elegendő. Párolt zöldborsóval szoktam tálalni, és a tartármártás se árt neki 
kész.jpg
u.i.: mivel a bejelentkezett vendégek lemondták a jövetelt, most lefagyasztottam a vacsorát, ahogy Te mondtad, ügyelve, hogy teljesen hideg legyen, és négyesével egy-egy órás különbséggel tettem be a fagyasztóba, hogy gyorsan fagyjanak meg. Majd beszámolok róla, hogy jó lett-e újrasütve is.

Györgyi T 

Ugye tudod?

Ugye tudod, hogy ez nem egy receptblog? 
Itt néha a kaja a téma, de leginkább az általa gerjedő gondolataim.

2014. augusztus 23., szombat

Paradicsom mint a boldogság varázsszere

Paradicsom. Jó sok. Tudod, az a hatalmas nyolcvandekásegydarab fajta, amit kifejezetten befőzésre teremtett az Isten. Lobogó vízbe mártod kicsit, majd lerántod a héját, kivágod a világoszöld részeket ha vannak. Feldarabolod, (jó esetben elég szétnyomkodni kissé) és felteszed főni. Egy bazsalikom hajtást (kb. öt levéllel) dobsz rá. Tíz-tizenöt perc lobogás után ízesítheted. Igaz, ez magában is finom, de ha akarod, tehetsz bele ízlés szerint egy kis sót, és még kevesebb cukrot. Van aki egyebeket is... (pl. bors, zellerlevél, stb.) Amikor átfőtt kiveszed a bazsalikomot, egy klumplitörővel megnyomkodod, és kiforrázott üvegekbe töltöd. Forrón lezárod, majd dunyha közé teszed, és hagyod ott kihűlni. Ez több nap is lehet.
Na most elmondhatod, hogy van télire elrakva paradicsomod. (Vigyázz! ne feküdj mellé, mert megéget!)
A paradicsomi állapotok egy másik fajtája az ivólé.
Ugyanez leturmixolva, és üvegekbe töltve. (Most felhasználhatod a sok üres whiskeys , pálinkás, gines, rumos, vodkás, konyakos, és esetleg míravizes üvegjeidet!)
Élvezd!

2014. augusztus 21., csütörtök

Kényeztető gyümisali

Egy kis tálkába tisztára mosott, félbe-negyedbe vágott, földieperszemeket, majd először hosszában, majd keresztben bevágott, így apró darabokra hulló kopaszbarackot dobok. Összekeverem, megszórom egy kis porcukorral, majd egy jó adag tejszínhabbal a tetején tálalom.
Hmm...
Fotó nincs. Megettem a modellt.

2014. augusztus 14., csütörtök

Egy füst alatt

Halat, vadat, s mi jó falat, füstöljünk most egy füst alatt!
Végy egy kimustrált öreg (vagy új) hordót! Üsd ki a fenekét, és állítsd fel nyitott végével felfelé egy olyan helyen, ahol senkit nem zavar a füst, és nincs különösebb tűzveszély. Ezután rakj mellette valami rossz lavórban egy tüzet. Lehetőleg kizárólag kemény fából. Lényeges, hogy fenyő, és egyéb gyantás növényi szár ne keveredjen közé! Amikor a tűz parazsára égett, borítsd bele az üresen álló hordóba, amibe előzőleg szintén tettél valami fémedényt. (Másik lavór, vagy fémvödör.) Ebbe öntsd a parazsat (de ha belefér a lavór, azzal is beleteheted. Vigyázz, le ne égjen a bajuszod a művelet közben, mert nagyon kellemetlen pillantásoknak nézhetsz elébe féloldalas férfidísszel! ) Boríts a parázsra annyi faforgácsot (lehetőleg ugyanabból a fából amiből a tüzet raktad) amennyi éppen ellepi. Ekkor a hordó tetejére tedd  azt a rácsot, vagy fémpálcákat, amikre előzőleg a füstölni való (sózott-pácolt) finomságokat akasztottad, de vigyázz, a tűzbe ne lógasd bele!  Most erre az egészre boríts egy jól megvizezett pokrócot, vagy jó vastag régi szőnyeget, lehet több rétegben is. Lényeg, hogy oxigént fölöslegesen ne kapjon a cucc.
Ezzel a füstölést megkezdted. A füstölési idő nagyban függ a parázs mennyiségétől, a füstölnivaló mennyiségétől, és a kívánt füstölési mértéktől. Ez tapasztalat, és ízlés dolga. Azt azonban nem árt tudni, hogy ezt az eljárást meleg füstölésnek hívjuk. Pl. ha halat füstölsz így, akkor ez azt jelenti, hogy kb. három óra alatt megfő, és megfüstölődik az a szerencsétlen angolnacsalád.  Ha sokáig el akarot tenni, akkor ezt még legalább kétszer ismételd meg, kevesebb parázzsal! Ha sonkát, annak kell vagy hat óra. Ha pl. kolbászt, akarsz füstölni, akkor sokkal nagyobb hordóra, (vagy akár egy betömött, rég elfeledett gravitációs vályog illemhelyre) kevesebb parázsra, és sokkal több forgácsra van szükség. Ezt a cuccot legalább három - öt napon át naponta gyújtsd be, tartsd mindig hidegen a füstöt,  és hagyd mindig teljesen kihűlni!

Ne füstölögj! A parasztbudiban füstölt kolbásznál jobb nincs a világon!
(Csak a munka megkezdése előtt less be, nem foglalt-e véletlenül! Mert a parasztkolbász egészen máshogy készül, ha nem is hiszed!)
u.i.
Nyugalom! A képet nem én készítettem. Internetről töltöttem le illusztrációs céllal.

2014. augusztus 12., kedd

Barackosgombóc

Főzz előző nap krumplit. Maradék sóskrumpli is megfelel. Lényeg, hogy hagyd kihűlni!
Egy tálban törd össze egy kevés vajjal, adj hozzá annyi lisztet amit lazán felvesz. Amikor a tészta összeállt, nyújtsd ki kb fél cm vastagra. Késsel vágd 6,5 X 6,5 cm -es négyzetekre. (lehet 6,6 is) Mindegyik négyzetre tegyél egy egynyolcadnyi, esetleg egyhatodnyi kajszibarackot. (A magja nélkül te kis ügyeske!) Szórd meg egy kis vancukkal. Ezután zárd, és gyúrd gombócokká, és lobogó vízben  (egyszerre nem sokat) főzd ki. Akkor jó amikor feljön a víz tetejére, és még négy-öt percig főtt.
Amíg fő forró olajon pirítsd meg a morzsát. A végén tehetsz bele egy kis cukrot. Ne túl hamar, mert kőkemény karamelladarabkák képződhetnek benne, és azt nehéz fogyasztani. A megfőtt gombócokat forgasd bele a pirított morzsába, és tálalhatod. A tányéron még megszórhatod vaníliás cukorral. Meg is
eheted!

A felső kép a friss, az alsó a gyorsfagyasztott változat. Finom sajnos...


Szicíliai krumplisaláta

Györgyitől szó szerint:

Szicíliai krumplisaláta
Mint az én kedvenc receptjeim többsége, nagyon egyszerű.
Kell hozzá főtt krumpli, paradicsom, lilahagyma, fekete olajbogyó, origano, kapribogyó, olaj, ecet, só.
Maradék főtt krumplit is fel lehet használni hozzá. A hajszálvékony karikára szelt hagymát az ecetben megáztatom kicsit, minden hozzávalót felaprítok, az olajbogyót ha kell, kimagozom, összekeverem a salátát, olajjal ízesítem és kész is van. Nyári vacsorának tökéletes, friss kenyérrel.


u.i.
honlapzárta után érkezett:
"Szia!
Meglepő módon a ma reggel vásárolt főzős újságomban ugyanez a recept szerepelt, de bruschetta feltétnek ajánlják. Ezt is írd bele!
gy"

2014. július 16., szerda

Sörsüni



Ez egy tipikusan éttermi "beetetés" kaja, ami az én éttermeimben anno "grátisz" volt fogyasztható. Ha beült egy társaság, és nem kértek enni mert "Csak sörözni jöttek", akkor egy tálkában ezt raktuk eléjük. Ingyen. A következmények mindenki számára kielégítőek voltak. Mert a vendégek elverték éhségüket, valamint nem üres gyomorra ittak, tehát tovább bírták. Ugyanakkor a sok bors, és a rengeteg só megtette hatását, és sűrűn kellett cserélgetni a söröshordót...
A vendéglátó (jelen esetben én) pedig örült az elégedett vendégeknek, és a megnövekedett bevételnek egyaránt.
Tehát a sörsüni készítése:

Egy tálban kikevertem sok tojással sok apróra reszelt nyers burgonyát, kb. feleannyi főtt törtburgonyát, rengeteg őrölt borsot, csípős paprikakrémet, és sót szórtam bele, és több fokhagymát zúztam hozzá. Annyi lisztet adtam hozzá, amennyit lazán felvett. Ezt az egészet hogy kenhető, de már éppen nem folyékony állagú legyen, jól összekevertem, és forró bő olajba (fritu) szaggattam sűrűn olajba mártogatott evőkanál segítségével. Olyan kis sündisznócska formájú gombóccá dagadtak mire kisültek. Lecsöpögtettem, tálba halmoztam, és JÓ ÉTVÁGYAT kívántam mellé. 
Nos ét, és "it" vágyat egyaránt gerjesztett.
Ajánlom otthoni kipróbálásra is, de FIGYELEM! 
A sört előre készítsétek ki hozzá!

2014. július 15., kedd

Rizottó régiesen

Még egy olasz recept amit barátnőmtől kaptam. Beillesztem ide úgy ahogy jött. Kipróbáltam: Isteni!



Bacon szalonnát (vagy ami van) nem nagy lángon megpirítok. Vele pirítok egy jó gerezd fokhagymát. A fokhagymát kiveszem, a ropogósra pirult szalonnának legalább egy részét félreteszem (ez jön majd a tetejére). A zsírban gyalult édes káposztát pirítok (én kb negyed kilót, de ízlés kérdése), amikor úgy gondolom, hogy jó /van, aki szereti, ha megpirul, én nem szoktam kivárni/, adok hozzá rizst (2 adagra 1 vizespohárral), ezzel is átpirítom. Felöntöm levessel (vagy forró vízzel + leveskockával), lefedem és megfőzöm. A víz mennyisége nagyjából másfélszer annyi, mint a rizsé, így pont teleszívja magát, d enem sül oda. Ha nem elég a víz, hozzá lehet adni, de ha túl sok, akkor vagy levesed lesz, vagy szétfő a rizs. Amikor kész, pecorino sajttal és borssal jól megszórod. Ha maradt belőle, akkor más sajtot is lehet ráreszelni és azt rápirítani sütőben... A félretett ropogós szalonnát se felejtsd el!


Találtam a neten egy képet is. Így néz ki, amikor kész. 
Jó étvágyat!
risotto cavolo pancetta

Rántotthús

Soha nem értettem, miért hívják a bundába sütött ételeket rántottnak. Mert ha a bunda a rántás, akkor a levesekbe miért nem bundát teszünk? És a medve miért nem rántott vadállat? Na nem merengek ezen. Inkább leírom ennek a nagyon "különleges" ételnek az elkészítését. Ha még nem tudná valaki.
Tehát a rántott húsok a következő módon állíthatók elő.

   
 1.- Veszem azt a húst, megtisztítom (ha kell), megsózom, majd kipanírozom. ( liszt-tojás-prézli) A liszt helyettesíthető mindenféle lisztszerű valamivel. Lehet rizsből, kölesből, szárított burgonyából, mandulából stb. őrölt szitált őrlemény. A tojás lehet tyúk, kacsa, liba, fürj, strucc stb, de vigyázzunk! A mennyiségi egységek a receptekben tyúktojásban vannak megadva, tehát ha nem azt használunk, akkor óvatosan adagoljuk! A prézli szót (ez egy eredetileg sváb elnevezés magyarított változatban) direkt használtam. Mert ugye nem hiszi senki, hogy a bolti "zsemlemorzsa" valóban zsemléből készül? 
És vannak a zacskós panírmasszák is, amiket egy kis folyadékkal kikeverünk, ls lehet is tunkolni bele a húsokat.
Szóval az ilyen hozzávalókba forgatott húsokat ezután forró zsiradékban kisütjük. Akkor jó, ha a színe aranybarna lett. Ezután lecsöpögtetjük, hagyjuk kicsit kihűlni, majd lehet tálalni.

      2.-  Kirántom a tálból és befalom. (erre is utalhat a neve Nomen est omen)

Én ma sertéskarajt rántottam. A szeleteket kiklopfoltam, sóztam, lisztbe, tojásba, prézlibe forgattam, forró olajba (napraforgó) dobtam, és mindkét oldalát aranyosra sütöttem. Burgonyát hasáboltam mellé. Ez úgy készült, hogy a burgonyát megpucoltam, majd hasábokra daraboltam, betettem a mikróba a legnagyobb fokozaton öt percre, ezután a forró olajban amiben a hús sült jól kisütöttem. Egy tálba gyűjtöttem, sóztam, és csemegeuborkával tálaltam.

A maradék tojásba beleszórtam a maradék prézlit, sok őröltborssal, és sóval fűszereztem, kis lapocskákat formáltam belőle, és azokat is kisütöttem.
 Isteni sörkorcsolya vált belőlük!
Csak sör nincs itthon. Nem is tudom: Whiskey is csúszik rajta?  Hmmm...
  

2014. július 4., péntek

Peperonata e-mail recept

Nemrég kaptam ezt a receptet Olaszországból. Györgyi barátnőm úgy gondolta, hogy ha már szeretem a hasamat, próbáljak ki mást is az olasz konyhából mint amiket eddig rokoni alapon megismertem.
Nos jól gondolta! Rettentően hálás vagyok neki ezért a cselekedetéért. És remélem aki kedvet kap hozzá, és elkészíti, az megérti hálám okát.
Jó kutyulást hozzá!





Ember!
Olyan peperonátát csináltam, hogy még!
Gondoltam, megtanítlak, hogyan kell.
A képek magukért beszélnek, de egy kicsit magyarázok:
1) magyar TV-paprikából nem jó.
2) A kedvedért megpróbáltam gázláng helyett grilltepsiben sütögetni, elfogadható eredménnyel. Sima vaslap még jobb lett volna, de nekem nincsen.
Tehát a kaliforniai paprikát feketére sütögetem minden oldaláról. Leszedem a héját. Víz ne érje! Inkább papírtörlővel tisztítsd a kezedet, ha már nagyon ragad. A paprika leve kincs, tányérban tisztítsd a paprikát, és a kifolyó levét használd fel a lecsóhoz. Lila hagymát aprítottam, de más hagyma is megfelel, csak apróra legyen vágva. Lábosban olívaolajjal dinszteltem, rá a rombuszokra vágott paprikahúst, egy doboz darabos paradicsomot, fél marék kimagozott fekete olívabogyót felaprítva, egy evőkanál, sóban eltett kapribogyót a só nélkül, ezt is felaprítva, origanóval megszórtam, és kis lángon hagytam rotyogni egy kicsit. Én úgy szeretem, ha a paprika még roppanós, nem löttyedt, de ez gusztus kérdése és nem lényeges az eredmény szempontjából. Amikor már majdnem kész, megsózom, borsozom, kis bazsalikomot és petrezselymet szórok rá.
És nem eszem meg! Legalábbis nem rögtön.
Langyosan jó, hidegen még finomabb! Ha délben főztem, estére pont jó.  Lehet magában, kenyérrel, vagy mozzarellával, esetleg rántott hús vagy más, nem szaftos hús mellé köretként enni. Én tegnap magában vacsoráltam, ma ebédre krumplit főztem sóba-vízbe, és ahhoz ettem. Még van belőle, kérsz egy kicsit?










2014. július 2., szerda

Saláta mediterrán módra

Egy kis könnyű, de tartalmas saláta. Végy egy tálat. Dobálj bele tisztára mosott salátaleveleket. (bármit amit szeretsz. Lehet keverve is a rukkolától a fejes salátáig bármit.) Dobálj bele némi olivabogyót, ha van otthon akkor pirított fenyőmagot, apróra darabolt feta sajtot, locsold meg egy kis olivaolajjal, balzsamecettel, kavard össze, és kész. Frissen a legfinomabb. Egy pármai sonka-pecorino sajt előétellel maga a kész menü. Friss, finom, vitamindús, laktató, és semmi ártalmas dolog nincs benne. Diabéteszesek is fogyaszthatják.
Én már csak tudom.

2014. július 1., kedd

Alapleves

Máshol már megírtam, de most kérésre itt is. 


Az alap:

Egy fazékban kicsi olivaolajat melegítek, hogy könnyebben meginduljun az a nagy maréknyi apróra szeletelt bacon (vagy pancetta. Ugyanaz a hasaalja, csak a bacon már pácolva van, így hamarabb puhul, és ízletesebb) Közben egy fej vöröshagymát aprítok, és beledobom. Amíg ezek pirulgatnak (néha megforgatom) sárgarépákat, és fehérrépákat aprítok, és hozzákeverem.  Megsózom. Ezután néhány szem krumplit pucolok, majd apróra vágva ezt is beledobom. A fazék ezalatt nem volt fedve. Saját levüket eresztik a hozzávalók, ezzel párolódnak. Őrölt fehérborsot szórok bele, majd egy nagy maréknyi petrezselyem zöldjének a felét beleaprítom. Mielőtt elfogyna a leve, föleresztem vízzel, hogy bőven ellepje a cuccot. Lefedve főzöm tovább. Felforrás után kb. tizenöt perc múlva készen is lenne. Ekkor szaggatok bele jó sok liszt, vagy grízgaluskát, majd egy nagy kanálnyi semleges sajtkrémmel sűrítem. Tejföl sem ront rajta sokat...
A petrezselyem másik felét most kell beletenni, hogy harsány maradjon...
Jó étvágyat!

Amúgy ez tényleg csak az alap. Mindenféle zöldséggel, gombával jó, de ezek mindig  legyenek benne!

2014. június 25., szerda

Sugo all'amatriciana

Ma egyedül leszek. Ilyenkor valami egyszerűt, és gyorsat szoktam készíteni. Ezért (is) szeretem az olasz konyhát. Gyorsak, és finomak az olasz ételek. Itt a ragyogó alkalom, hogy elkészítsem magamnak a frissen tanult "Spaghetti all'amatriciana" nevű ételt. A címben azért a "sugo" azaz szósz szó szerepel, mert tulajdonképpen az ennek az ételnek a lényege. Ma én egy spaghetti tésztához keverem, de lehet többféle száraz, vagy frissen készített tésztával is készíteni. A története tulajdonképpen annyi ennek az ételnek, hogy az amatricei asszonyok készítették eredetileg, és ebből vált az egyik legjellegzetesebb alap szósszá Olaszországban.

 Hozzávalók:
20-25 dkg pancetta (vagy bacon, ami ugyanaz a "hasaalja"), egy nagy fej vöröshagyma, négy-öt paradicsom (vagy paradicsom konzerv) olivaolaj (kevés, a szalonna megindításához) só, bors, petrezselyem, sajt, serpenyő, tűzhely, szakács...

Egy forró serpenyőbe beleöntöm az olívaolajat, rádobom a felkockázott szalonnát. Zsírjára sütöm, majd beledobom az apróra darabolt hagymát és egy chilipaprikát, szintén nagyon apróra vágva. Hagyom pár percet pirulni, majd hozzáöntöm a paradicsomot, sózom, borsozom  és lefedve 15-25 percig párolom.
Amikor elkészült belekeverek egy maréknyi frissen aprított petrezselyem zöldjét, hozzákeverem a közben kifőzött (mondom: kifőzött, és nem magyar módra szétfőzött) tésztához, és pecorino sajttal (juhsajt) megszórva tálalom. Az eredeti a "pecorino romano" sajttal készül, de ma nekem "csak" parmigiano van itthon. Illetve van más is, de ezzel lesz nekem a legfinomabb... (ez körülbelül olyan, mint ha egy "Soltvadkerti ugratós" bort egy  Badacsonyi kéknyelűvel "hamisítanék" Pedig ez manapság pont fordítva szokás sajnos. Kérdezzétek csak meg erről nyugodtan a Vargát!)
Szóval hajrá!
Ha majd készen lesz, és nem felejtkezem bele nagyon a táplálkozás természetfölötti élményébe, akkor készítek nektek róla fotót is, hogy jól beinduljon a nyálképződésetek! Ugye örültök?

2014. június 7., szombat

Saturday kitchen live

Egyik kedvenc hétvégi TV műsorom. Szombat délelőttönként megy. (nonem est omen)  Van egy állandó szakács, ő a műsor házigazdája, és mindig más meghívott vendég főz, mindig más vendégeknek. Körbeülik a konyhát, beszélgetnek, főzőcskéznek, jól megbeszélik, hogy éppen mit miért, illetve, hogy mit miért nem. Ma például csirkefalatok chilis-karamelles szószban, natúr sült padlizsánnal. Ez utóbbit csak megszurkálta, és rádobta a gázlángra. Amikor megrottyant kikaparta a belsejét, némi fűszerrel butítva a tányérra tette a többi cucc mellé. Közben hangzott el a következő mondat miközben éppen egy serpenyővel csapott agyon egy fej fokhagymát a deszkán:
-" Ezt a kaját a nők 75 százaléka szereti, mert gluténmentes, és ma a glutén közellenségnek számít. -  Ilyen a divatőrület. Holnap talán a gyümölcsök utálata lesz kötelező, nem tudom. - A többiek nem is tudják, hogy van glutén a világon. Ők boldogok, és jóltápláltak."
Nos kedves nők, a fenti gondolatokkal semmiképpen nem szeretnék bárkit is megbántani. Mindenesetre elgondolkoztató, ha egy mesterszakács szájából ilyesmi hangzik el.
Halkan kérdezem csak meg:
- És mi van a férfiakkal?

2014. június 1., vasárnap

Marhasült

Marha sült, marha sül, marha sülni fog...

Szóval a marhasült mai változata úgy készül, hogy a szépen megtisztított marhahúst (jelen esetben bio borjúról beszélek) szálnak keresztben felszeletelem, sózom, borsozom, és granulált fokhagymával beszórom, majd egy kiolajozott tepsiben élére sorolom. Közé almanegyedeket teszek. (ezek nem csak az aromát, de némi nedvességet is tartogatnak arra az esetre, ha az a kis vörösbor elpárologna a hús alól idő előtt...)
Az így előkészített tepsit (egyes vidékeken tepszit) alufóliával takarom, (a fényesebb fele mindig befelé!) majd betolom az előre melegített sütőbe, (keresztet vetek rá) és 250 fokon kb 2,5-3 óra alatt puhára sütöm. Amikor megpuhult egy kis dzsemmel, kechuppal ízesített forró barnamártást öntök rá, és visszatakarva meleg helyen tartom. Mire fogyaszthatóra hűl (kb 20 perc) felveszi annak nedvességtartamát, és aromáját.

Közben egy tepsis krumplit készítek köretnek úgy, hogy egy kiolajozott jókora tepsibe rengeteg apróra vágott bacont, hagymakarikákat, kolbászdarabkákat, és főtt- negyedbe vágott krumplit rakok összekeverve. Ezt nyakonöntöm egy jó kis tejfölös-fűszeres sajtmártással, és 200 fokon kb 20- 25 perc alatt a sütőben összerottyantom. Tálalás előtt megszórom a tetejét frissen aprított petrezselyem zöldjével, amibe kb. egyharmadnyi egyéb zöldfűszert keverek. Ma bazsalikom akadt a kezembe, de lehet rozmaring, zellerlevél, vagy bármi ízlés szerint.
Már megint nem sikerült elrontanom.
Nincs tálalási fotóm, mert nem itthon tálaltam. De el tudjátok képzelni a tányéron a tepsiskrumlpi köretet sajtos besameles mártással keményre sütve, ezen egy szelet (vagy több) vajpuha marhaság leloccsantva fokhagymás barnamártással. Csend volt az asztalnál. Közben mert ettünk, utána meg mert tele hassal...

2014. május 26., hétfő

Rebarbara

Valamikor régen amikor az ulti még nagy divat volt nálunk, akkor hallatszott a társaság körül a következeő beszólás (bemondás) sorozat:
- Ulti.
- Kontra ulti!
- Rerkontra!
- Szubkontra!
- Mórkontra!
- FEDÁKSÁRI!

Később:
- Barbara
- Kontra Barbara!
- re...Hülye...


Ez jutott ma eszembe amikor a rebarbarát készítettem. Szüreteltem kb másfél kilo (gram) levélnyelet. Megpucoltam, lehúztam a héját, hogy ne legyen szálkás. Bár ez még ilyenkor nem nagyon fenyeget, de azért mégis. Ezután feldaraboltam kockákra, evőkanálnyi forró olajba dobtam, és hozzáadott víz nélkül megpároltam. Közben néha megkevergettem. Egy csipet sóval, és négy kanál mézzel ízesítettem. Amikor egészen megpuhult adtam hozzá másfél deci (liter) tejszínt. (tejföllel is isteni) Ebbe előtte csómómentesen elkevertem egy kanál lisztet. A behabart rebarbaramártást még rotyogtattam kb. két percig állandó kevergetés mellett, majd félrehúztam. Burgonyát pucoltam (tudod az a krumpli!) felkockáztam, és sós vízben puhára főztem. Ezután forró olajon megpirítottam. Imádom a rebarbaramártást főtt-sültkrumplival. És erre még lehet tenni egy (vagy több) tükörtojást is dísznek...

Jó étvágyat ha eddig még nem lett volna!

2014. május 20., kedd

Ételt nem dobunk ki...

Nem dobok ki ételt. Soha. Nagyon meg kell annak romlani, vagy nagyon szerelmesnek kell lennem a sózáskor ahhoz, hogy ételt kidobjak. Így aztán a hűtőm igen csak kicsinek bizonyult. Minden szinten szinte minden. Ahogy az egykori hírverő duma mondta. De ez engem nem vigasztal meg. Be kell állítanom még egy hűtőt, ha elveimhez (és a pénztárcámhoz) hű akarok maradni.
Márpedig a hűség az egyik legfontosabb dolog az életben!
Szóval hűtő.
Hamarosan lesz másik is...

2014. május 18., vasárnap

Sajnálom azokat akik

Sajnálom azokat akik étteremben ebédelnek vasárnap. Mert biztosan jókat ettek, ittak, jól ki is szolgálták őket, és valószínűleg mosogatni sem fogták be őket. (ha fizettek) Mégis sajnálom őket. Mert szegények délután közepén ha megéheznek, nem ülhetnek neki egy nagy tányér ebédről maradt rántott csirkecombnak rizibizivel, és savanyú uborkával. Hidegen! Mert ki tudja miért, nekem hidegen jobban ízlik a félretett étel. Csak eszem, és közben nagyon sajnálom azokat, akik kimaradnak ebből az élményből.

2014. május 17., szombat

Couscous azaz Kuszkusz

Nem is értem, miért nem terjed jobban nálunk a kuszkusz. Ez az igazi lusta háziasszonyok eledele! Nem kell más hozzá mint egy kis fantázia, és egy bögre kuszkusz. Bármivel összekeverjük finom! Olyan a végeredmény mint egy apró tarhonya. Lehet édesen, sósan, zöldségekkel, vagy hússal, esetleg gombával. Lehet köret, de lehet főétel is. Ezt az eredetileg berber menyecskék keze által gyúrt, tördelt, morzsolt "valamit" ma már géppel állítják elő. Durumbúza daráját, és egyéb gabonaféléket használnak hozzá. Előre gőzölik, majd szárítják. Eredetileg mázas cserépedényben készítették. Alul rotyogott a hús, fölötte a zöldségek, majd legfelül egy rostán gőzölődött a kuszkusz. Egyes vidékeken (na nem Európában) ma is a közös kifőzdében készül. A háziasszony összeállítja, majd elballag vele a kifőzőbe, ahol egy nagy tüzet raknak egy erre a célra épített "közös tűzhelyben". Aztán lóbálja otthon a lábát a nyolc -tíz gyerek mellett, majd ebédidőben hazahozza a puhára párolódott ebédet, és tálal. És ez így megy pár évezred óta. De nálunk természetesen ez is másképp van.
Elkészítése egyszerű mint az egyszeregy. Sőt! Szerintem annál is egyszerűbb, mert nem hiszem, hogy a régi idők berber asszonyságai ismerték az egyszeregyet, de a kuszkuszhoz értettek az biztos!
Szóval ezt az "izét" összekeverjük ízlés szerint zöldségekkel (párolás után, vagy nyersen) fűszerekkel, vagy bármivel, majd felöntjük kétszeres mennyiségű lobogó forróvízzel, letakarjuk, és kb. negyedóra múlva, amikor a vizet mind felszívta, tálaljuk.
Én ma apróra vágott piros színű paprikát, apróra szeletelt frankfurti virslit, egész apróra darabolt szalámit, és párolt gombát, egy pici olivaolajat kevertem hozzá. A vízben feloldottam egy tyúkhúsleves kockát, majd forrón ráöntöttem. Tálalás előtt petrezselyem frissen aprított zöldjét , és bazsalikomot kevertem bele.
Meg kellett állapítanom, hogy tudtak valamit ezek a berber fehérnépek na!

2014. május 3., szombat

A nagyszerű angol menü

Addig néztem a TV-ben e jeles vetélkedőt - kiváló szakácsok, és leendő mesterszakácsok versengenek mindenféle vákuumban sokáig fonnyasztott húsokkal, pudingokkal, és egyéb guszta dolgokkal - míg megéheztem. Kimentem tehát a konyhába, egy kicsit nézelődtem a hűtőben, majd kentem magamnak egy jókora kenyeret kolbászzsírral. Egy szelet sonkával, némi mustárral díszítettem, és egy paradicsom kíséretében kitöltöttem vele azt az űrt ami az imént még oly idegesítően tátongott bennem...
Vákuum...
Na annak ma annyi!

2014. április 26., szombat

Vegyes vágott savanya

Mindenféle zöldséget (káposzta, sárgarépa, hagyma, mindenféle színű paprika, zöldparadicsom, uborka héjastól stb.) legyalulsz, ill. aprítasz, vagy reszelsz. Lehetőleg az ujjadat ne! Ezt egy edényben sóval, és fűszerekkel benyomkodod. (Ízlés szerint egészbors, babér, kömény stb) Öntesz rá ecetet. Tíz liternyi savanyához egy liter tíz százalékos borecetet. Vizet nem kell, mert a sótól elég levet ereszt amúgy is. Ízlés szerint cukrozhatod. Másnapig állni hagyod, majd jól kicsavarod, és üvegekbe rakod. Ha jól lenyomkodtad, akkor a saját leve elég lesz a felöntéshez. Hűtőben hónapokig eláll. Ha tovább akarod tartani, akkor ajánlom, hogy Kapros tartósítószert használj! Annak a tasakján pontos arányok is szerepelnek. Azzal két- három évig is harsogóan roppanós marad. És FINOM nagyon!

U.i.:
Ha nem vagy egy lusta dög, akkor előzőleg akár le is áztathatod a tavalyi címkét az üvegekről. Bár a lényegen nem sokat változtat az sem.


Na meg ezek sem az égből pottyantak ide.

De ez már egy másik történet.

2014. április 24., csütörtök

Pogácsás sajt

Hozzávalók:
liszt, tojás, vaj, reszelt sajt, köménymag, sütőpor, élesztő, só, cukor, víz

A hozzávalókat Julika receptje szerint kidolgozzuk. Én csak annyit tettem hozzá, hogy az élesztőn kívül került bele egy kis sütőpor is. (nem lehetett kiválogatni a lisztből) de nem rontotta el. Sőt!
Ezután kilisztezett deszkán kinyújtottam kb másfél ujjnyi vastagra,rácsokat vagdostam bele, majd kiszaggattam, megkentem felvert tojással, rászórtam a köménymagot,  és ebbe ragasztottam a maradék sajtot. És bizony sok maradék volt...    sütőpapírral bélelt tepsiben, előre melegített sütőbe tettem. 180 fokon 25 perc alatt készre sült.
Most meg forró, ezért leültem receptet írni, hogy hamarabb teljen az idő a kihűlésig.  Étvágyat!

2014. április 9., szerda

Epres-mákos

Gondolomnyi lisztecskét megszórok egy kanál cukorral, egy csipet sóval és egy kávéskanálnyi sütőporral. Egy egész (de azért a héjából kifirdított!) tojással, és egy fél bögre tejjel összegyúrom. Kilisztezett deszkán kb. háromegészkéttized milliméter vékonyra kinyújtom, és a tetején szétterítem a tölteléket. A főzött töltelék tetején egy kb. fél centiméter vastag eperdzsem réteget képezek oly módon, hogy előbb ráhalmozom, majd gondosan, és egyenletesen szétterítem. Ezt az egész miskuranciát felcsavarom akár egy beiglit, kiszurkálom a tetejét villával, hogy a keletkező gőzök könnyen távozhassanak alkotásomból anélkül, hogy szétvetnék azt, sütőpapírral bélelt tepsiben előmelegített sütőbe tolom. De előbb megkenem a tetejét egy felvert tojással (Ecset segítségével persze. Naná, hogy nem a tojást húzogatom rajta oda-vissza!)150 fokon hagyom 20 percig, majd felemelem a hőmérsékletet (na jó: felcsavarom) 200 fokra és még 8 percig sütöm. Akkor kész, amikor a teteje őzbarna. (Igen ŐZ! Menj ki az állatkertbe ha nem láttál még őzet!) Miután visszajöttél tedd ki rácsra kihűlni. Melegen ne próbálkozz a szeletelésével, mert úgysem fog sikerülni! 
Látod? Ilyen ronda lesz, ha melegen torkoskodsz!
Én mondtam!

Töltelék:
darált mandula, őrölt mák, mazsola, porcukor. 
Ezeket egy kevéske tejjel sűrűre főzöm állandó kevergetés mellett. Vagy alatt. Mindegy.

A végeredmény úgy néz ki mint a beigli. Vagy úgy mint a keltkalács. Pedig egyik sem!
Ez az EPRESMÁKOS!
Egyé! (az megnyugtat)

Krumplis Fusilli

Gyermekkorom egyik kedvence alapján ma egy tésztaételt készítettem magamnak. Igazából ez egy egyszerű krumplistészta, csak nem saját gyúrású házitésztából, hanem Suma féle előre elkészített bronzosan szárított durumliszt alapú (organic) száraztésztából készült. Előszöris egy serpenyőben kevés olajon apróra vágott vöröshagymát dinszteltem. Közben egy fazékban főtt a tészta, s egy pici láboskában pedig az apróra vagdosott egyszem burgonya forrdogált lassan sós vízben. Mire mindezt leírtam, a hagyma megpuhult, és kissé meg is pirult. Őröltpaprikát, sót, borsot adtam hozzá. Rászűrtem a főttburgonyát, (kb öt perc alatt megpuhult, olyan apróra vágtam) majd egy krumplinyomóval pépesítettem. A kifőtt fusillit hozzákevertem, és egy tányérra halmoztam. Tulajdonképpen az az igazi, amikor az ember tésztát gyúr, azt kinyújtja, kicsit hagyja szikkadni, majd módszeresen egyformára vagdossa. Az a tészta egy perc alatt fő meg, és soha egyetlen száraztészta a nyomába sem jöhet! Viszont ennek a fusillinek is van egy hatalmas előnye!  (azonkívül persze, hogy nem kell gyúrni) Az önmagába csavarodó tésztaforma azt eredményezi, hogy óriási felületen érintkezik a masszával, így sokkal többet fel is vesz abból. Emiatt az ízhatása sokkal intenzívebbé válik, ami egyáltalán nem válik hátrányára. Annyira nem, hogy míg eredetileg fotózás után meg akartam írni ezt a kis élményemet, egyszerűen nem hagyott békén a tészta látványa, és illata, így nekiültem jóízűen befalatoztam, s csak telehassal álltam (ültem) neki az irkafirkának.

Lekvároskenyér

Azt a kis lisztet, sót, vizet összekevered a megfuttatott élesztővel, ahogy már annyian, és annyiszor leírtuk azt. Aztán megkeleszted, és kisütöd. De úgy időzítsd, hogy amikor elkészül, éppen jóllakott legyél, különben nem fogod megállni, hogy melegen be ne fald...
Aztán amikor kihül, lesz egy szép cipód. Nos ha megéhezel, ebből vágj apró szeletkéket, kend meg egy kis eperdzsemmel, csinálj róla egy képet a telefonoddal, oszd is meg azonnal, azután fogyaszd el egészséggel! Egy jó bögre tejeskávéval maga a menyország!

2014. április 7., hétfő

Nyugtató tojásos bacon


Egy serpenyőbe csöppents kevés zsiradékot. Lehet olaj is, de sokkal finomabb a zsír. Forrósítsd fel, majd dobj bele két szelet vöröshagymát, ami miközben megpirul, karikákra fog szétválni. Erre dobj rá két szelet bacont. Tudod, a bacon az azt jelenti angolul, hogy szalonna. De nem ám azt amit a magyarok annak neveznek! A bacon színtiszta lágy hús egy vékonyka kis zsírcsíkkal a szélén, esetleg a közepén is. És általában pácoltan árulják. Nos ez a forró zsíron pillanatok alatt átsül, egyik oldala megpirosodik, de nem kemény, hanem vajpuha, mégis roppanós állagú lesz, ami a szájban szinte harapás nélkül olvad, és árad szét. A megpirított bacon tetejére üss két tojást! Annak a tetejét csipetnyi sóval hintsd meg, majd fedő alatt tartsd míg a még folyós sárgáját átfedi egy vékony fehérje réteg.


Végy egy tányért, s a serpenyő tartalmát csusszantsd át arra! Tűzz a tetejére egy kis petrezselyem darabkát, szeletelj mellé friss (ha lehet házi) kenyeret, és egy csemege uborkát!
Mire ezzel készen leszel elpárolog minden mérged! Ha még meg is eszed, hát biztosan nem lesz a szívedben harag. Annál inkább gondolsz majd szeretettel arra aki ezt a receptet küldte Neked!
És ha véletlenül egy tükörbe pillantasz, csak egy határtalan mosollyal találod szemben magadat. 
Ha meg vegetás vagy, akkor a zsír helyett olaj, a bacon helyett szeletelt tofu, esetleg padlizsán, a mosoly helyett meg egy olyan mosolyféle.



Jó étvágyat kívánok!

2014. április 3., csütörtök

Narancsos karika dióval


Gondoltam sütök valamit. Egy kis lisztet összegyúrtam némi vajjal,
két tojással, és egy deci tejben felfuttatott élesztővel. Belekevertem aprított diót, kandírozott narancshéjat, egy csipet sót, és kevés édesítőszert. Lehetne cukorral is, még talán finomabb is lenne, de nekem mostanában az nem ajánlott. Mármint a cukor. Kuglóf formába tettem, 150 fokon megsütöttem kb 35 perc alatt. Pont olyan lett mint amire számítottam
Finom.
Persze várhattam volna míg kihül egy kicsit...

2014. március 15., szombat

Majomfogó

Burgonyát hámozok, majd felkockázom. Annyi vízzel felöntöm, hogy éppen ellepje, sózom, és dobok hozzá néhány bio babérlevelet. Azért bio, mert az. Egyébként a nem bio is ugyanolyan jó bele, de most ez van itthon. Amikor a krumpli megfőtt behabarom. Cseppentek bele pár csepp alamaecetet. Ma még egy hirtelen ötlettől vezérelve krémsajtot is kevertem hozzá. Állandó kevergetés mellett rottyantok még egyet rajta, és kész a majomfogó. Sokféle feltéttel lehet adni. Én ma csirkepörköltöt adtam hozzá. Magamnak csak a szaftot, mert azzal szeretem. Házikenyeret szeleteltem mellé.
Hm. Egészen jó lett!

2014. március 9., vasárnap

Ha farsang, akkor fánk!

Fél kiló(gramm) lisztet, cukros tejben felfuttatott élesztőt, két tojást, csipetnyi sót, három-négy kanálnyi olvasztott vajat összekutyulok egy tálban fakanállal, majd amikor már hólyagos, jól kigyúrom. Langyos helyen duplájára kelesztem. Ezután kilisztezett deszkán kinyújtom kb. egy cm vastagra, kettéhajtom, ismét kinyújtom, majd nagy pogácsaszaggatóval kiszaggatom. Ismét langyos helyen kelesztem kb harminc percig, majd serpenyőben forró olajon (nem sokon) kisütöm
Aszongyák, hogy az első oldalát fedő alatt kell, de én nem tudtam megkülönböztetni az elsőt a második oldaltól, tehát a fedőt elő sem vettem.
Ehető lett.


Porcukorral hintve, lekvárt csepegtetve rá az igazi.  (mert nem hamisítvány!)

2014. március 8., szombat

Rakott burgonya


Hozzávalók:
krumpli, tojás,
kolbász,
tejföl,
só,
sajt
és:
ÉTVÁGY

(arányok ízlés, és telhetetlenség szerint)


Megfőzöd a krumplit (burgonyát, földialmát, stb...) hajában. Megvárod míg kihűl. Addig megfőzöd a tojásokat is. (Én gyakran a burgonya közé teszem főni a tojásokat is. Így sem rossz.) Mindezt megszabadítod a héjától, és egy tojászszeletelővel felszeleteled. Egy szál kolbászt (lehetőleg minőségit) felszeletelsz. A jénai tál, vagy kistepsi alján egy kis bacont pirítasz, ezt egyenletesen elosztod, majd rápakolsz egy réteg borgonyaszeletet, majd tojásszeletet, erre kolbászkarikákat potyogtatsz. Só, tejföl, és jöhet az újabb burgonya, és tojás réteg, kolbi. Sózod, tejfölözöd, és ezt addig folytatod amíg az anyag el nem fogy. A tetejét megkened a maradék tejföllel. Ha nem maradt: így jártál. (Akkor bonts egy újat te kis béna!) Aztán megszórod reszelt sajttal, és betolod a sütőbe. Magas hőmérsékleten addig sütöd amíg a teteje megpirul, és az alján fortyog a lé... (de nem sok!)